HBTQ-certifiering på Eriksdalsskolan!

Eriksdalsskolan har under 2017 börjat en HBTQ-certifiering för hela skolan. Detta kommer att genomsyra likabehandlingsplanen och kommer på olika sätt synas i arbetet på skolan. Vi kommer bland annat göra en översyn av läromedel, se till att olika slags normbrytande förebilder syns i skolan miljö, ha ett gemensamt förhållningssätt och språkbruk kopplat till HBTQ och vi lär oss att respektera och förstår alla. Under vårterminen kommer vi också får besök av den prisbelönta författaren Jenny Jägerfeld som skrivit boken ”Brorsan är kung” som i år delas ut gratis till alla i åk 4 genom Stockholms stadsbibliotek.

Redan under vecka 47 startar arbetet med HBTQ. Vi erbjuder detta på skolan:

Årkurs 7-9 (inkl. tsk och FK):
Måndag 20/11 kommer Machofabriken (läs mer här).
Föreläsningen kommer att handla om grupptryck, status, rädsla för att inte ses som manlig, hur vi belönar och bestraffar olika beteenden och därmed skapar normer.

Årkurs 4-6 (inkl. tsk):
Fredag 24/11 kommer teatergruppen Ung utan pung.
De har specialskrivit en föreställning för vår skola som handlar om HBTQ och även nätetik. Det kommer även att vara eftersnack med publiken.

Årkurs f-3(inkl. tsk):
Sagohjulet från Fabula storytelling på tisdag och torsdag.

Ha en bra temavecka!

Anna-Therese Klingberg och Annika Lundström genom HBTQ-gruppen

Dela: