Eriksdalsskolan har utsetts till Skolbibliotek i världsklass 2018

I hjärtat av vår skola träffas Annika Lundström och Barbara Buczkowski vårt trivsamma och välbesökta skolbibliotek. På kort tid har det byggts upp ett skolbibliotek i världsklass, som en självklar del i hela skolans arbete. Både genom egna aktiviteter och genom samarbeten med lärare och elevgrupper lockas våra elever till läsning. Utlåningen bland eleverna har stigit enormt. Våra elever vistas gärna i skolbibliotekets välkomnande miljö som följer temadagar och årets traditioner aktivt, men också tar initiativ till att driva egna temadagar för skolan såsom ”Hela skolan läser”. 

I bilder ovan från skolbibliotekets eget instagram-konto eriksdalsskolans_bibliotek visas exempel från skolbibliotekets många aktiviteter. Priset, som delats ut i stor konkurrens med andra välfungerande skolbibliotek, gör oss extra stolta och glada idag. Stort tack till Barbara och Annika för det fina arbete ni bedriver varje dag året runt för oss alla på Eriksdalsskolan. Grattis till oss!

Här kan du läsa mer om utnämningen 

https://www.dik.se/om-dik/ovrigt/nyhetsarkiv/har-finns-skolbiblioteken-s...

I länken från tidigare intervju beskriver Annika och Barbara sitt biblioteksarbete närmare.

http://pedagogblogg.stockholm.se/skolbiblioteksbloggen/2016/04/07/ett-ti...

 

Dela:
Kategorier: